
Zelfportret 1964
‘Ik praat niet als ik fotografeer, dat geeft een hoop rust. Als er niets bijzonders gebeurt, kijk ik gewoon wat om me heen. Vaak is dat de voorbode van wat er komen gaat. Let goed op!‘ Als ik genoeg geduld heb, vertonen de beelden zich. Dan hoef ik slechts op het knopje te drukken om ze te vangen. Beelden geven zich niet zo maar gewonnen. Ze gluren wat om de hoek van een straat of vanuit de bosjes en komen pas te voorschijn op het moment dat ze dat zelf willen. Dat onzekere (en daar zeker van zijn) is de basis van mijn fotografie.’
Van 13 juni tot en met 29 juni is Retrospectief Fred Rohde – 50 Jaar Fotografie te zien in Ars Aemula Natura te Leiden. De opening van de expositie vind plaats op zondag 15 juni om 16.00 uur door ROB MUNTZ, internet ondernemer en maker van spraakmakende documentaires voor radio en TV. De opening wordt opgeluisterd door de première van een performance met muziek en dans (geïnspireerd door de foto’s) met Natasha Iliopoulou en Irene Vikatou. Zondag 29 juni – tijdens de ‘Lakenfeesten 2014 in het Pieterskwartier’ – is er een cultureel programma in ARS.
Fotojournalist, documentair-, experimenteel- en straatfotograaf Fred Rohde begint rond 1960 op zijn vijftiende te fotograferen met een 6×6 ADOX Golf 63s ‘klap’ camera. Hij maakt foto’s van vrienden en familie in het dagelijks leven en reist in de jaren 1970 naar Italië en Joegoslavië. In de jaren 1980 fotografeert hij in Leiden de linkse scène, toneelstukken, de ‘human landscapes’ bij popfestivals en politieke demonstraties. Halverwege 1980 fotografeert hij voor de Leidse Courant, het Leidsch Dagblad en de Leidse Stadskrant. In de jaren 1990 documenteert hij performers / kunstenaars en het eenvoudige leven in de bergdorpen van Hongarije en Roemenië. Na 2000 fotografeert hij een van de grootste collecties in Nederland m.b.t. tattoos, waaronder gevangenis tatoeages uit Rusland. En meer ….”
Fred Rohde is autodidact in fotografie. Hij leerde het ambacht op straat. Gaf les in fotografie bij zowel het LAK (Academisch Kunstcentrum van de Universiteit Leiden ) als het LVC Leids Vrijetijds Centrum). Fotografeerde in Nederland, België, Duitsland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Hongarije, Roemenië, Turkije, Joegoslavië, Griekenland, Thailand, Rusland, de Verenigde Staten en Japan. Hij nam deel aan bijna 150 solo- en groepsexposities in musea, galeries en alternatieve ruimtes. Foto’s in tijdschriften en dagbladen zowel nationaal als internationaal. HIj is lid van ‘Ars Aemula Naturae’ in Leiden en curator van ruim 100 exposities modern kunst.
Locatie: Ars Aemula Naturae, Ars Aemula Naturae, Pieterskerkgracht 9a Leiden